Leczenie nerwicy lękowej w hipnozie
Dawniej odczuwanie lęku było jak najbardziej ewolucyjnie uzasadnione. Ogromne drapieżniki, węże, niebezpieczeństwa świata zewnętrznego mogły szybko doprowadzić do śmierci lub poważnych uszkodzeń ciała. Potrzebne było coś, co pozwoliłoby temu zapobiec, coś, co działałoby niczym sygnał alarmowy – uwaga, niebezpieczeństwo. Takie zadanie spełniał lęk. Dziś obawiamy się wielu rzeczy, mimo iż nie zagraża to naszemu życiu. Organizm jednak reaguje tak samo intensywnie – wydzielając adrenalinę i przygotowując nas do walki lub ucieczki.
Lęk, strach czy niepokój nie zawsze jest czymś racjonalnym. Powinien jednak służyć naszemu dobru. Gorzej jest, gdy pojawia się wtedy, gdy nie ma ku temu żadnych powodów, nie grozi nam niebezpieczeństwo i absolutnie nie ma z czym walczyć. Zaczyna się niepokojem i rośnie, sprawiając, że ciało zaczyna reagować tak, jakby zza rogu wychylało się dzikie zwierzę. To może być objaw nerwicy lękowej.
Czym jest ta przypadłość? Często ma ona swoje źródło w tym, iż potrzeby dziecka nie zostały zaspokojone, miała miejsce separacja z rodzicami lub doświadczyło ono traumy, która wciąż oddziałuje na jego życie. Powodem występowania nerwicy lękowej mogą też być obciążenia psychiczne, czy modelowanie zachowań lękowych rodziców.
Nerwica lękowa objawia się przede wszystkim przez bóle brzucha, serca czy głowy, a także problemami z koncentracją lub występowaniem przygnębienia, może również przerodzić się w fobię. Nerwicę zasila stres, niezdrowy tryb życia i wszelkiego rodzaju problemy napotykane w dniu codziennym. To sprawia, że lęk dodatkowo rośnie i można wpaść w błędne koło, z którego bardzo trudno się wydostać.
Osoby cierpiące na nerwicę lękową często odwiedzają przeróżne gabinety lekarskie i nikt nie jest w stanie im do końca pomóc. Objawy wracają, a chorzy czują się coraz bardziej bezradni. To sprawia, że pojawia się kolejny lęk dotyczący tego, że być może owo schorzenie jest tak poważne, że może doprowadzić do śmierci.
Nerwicy lękowej towarzyszą dwa rodzaje lęków – dotyczący jakiejś sytuacji, czy wydarzeń oraz irracjonalny, którego nie da się wytłumaczyć. Pierwszy rodzaj odnosi się zazwyczaj do silnego niepokoju o to, że ktoś bliski lub osoba chora na nerwicę może umrzeć, występowania przed publicznością, czy też przed kompromitacją w przeróżnych sytuacjach życiowych.
Drugi rodzaj lęku jest nieokreślony, zazwyczaj jest połączony z jakimś zjawiskiem, lecz osoba chora nie ma dostępu do tej informacji, jaki obiekt wywołuje w niej tę ogromną falę nieprzyjemnych emocji.
Nerwica lękowa dotyczy w znacznej mierze nastolatków oraz ludzi dorosłych. Trudno ją zdiagnozować, bowiem trzeba najpierw wykluczyć wiele innych schorzeń. Nie jest to jednak niemożliwe, a już samo leczenie okazuje się skuteczne wtedy, gdy dociera się do sedna problemu, poprzez analizę głębokich warstw z poziomu świadomego i podświadomego, a także wyrażenie emocji, które odpowiadają za objawy nerwicowe.
Nerwica lękowa to również przypadłość, z którą coraz częściej zgłaszają się do mnie klienci na sesje indywidualne. Uważam, że hipnoterapia może być niezwykle pomocną metodą pracy z nerwicą lękową. Wykorzystując regresję hipnotyczną można nie tylko cofnąć się do źródła problemu i uzdrowić go u podstaw. Jednocześnie w transie hipnotycznym można odkryć utajone źródła niepokoju. Nawet jeśli do tej pory nie udało się tego dokonać innymi metodami czy terapią długoterminową.
Jak pisze Dr Robin Chapman, amerykański psycholog i autor książek dotyczących psychoterapii sugeruje, że również wykorzystanie hipnozy i autohipnozy w połączeniu z terapią poznawczo-behawioralną może być skuteczną metodą pracy z problemem, jakim jest nerwica lękowa.
Istotna jest jednak współpraca klienta z hipnoterapeutą. Klient musi świadomie pozwolić na wprowadzenie się w trans i zdecydować, że chce konfrontacji z niewygodnymi emocjami i doświadczeniami. Dopiero jednak takie działanie, odpowiednie podejście i zanurzenie się w głębokie warstwy podświadomości daje sukces w poradzeniu sobie z problemem, jakim jest nerwica lękowa. Dociera się do źródeł i tam rozpoczyna się zmiana i nowe życie. Takie, w którym to nie lęk decyduje o wykonywanych czynnościach, czy podejmowanych decyzjach, ale świadomy wybór oparty na preferencjach i własnych pragnieniach.